Wednesday, 30 July 2020

A traditional pilgrimage to Prylbychi, the Sheptytskys’ family nest, took place

Today, July 29, on the day of the 155th anniversary of the birth of the righteous Metropolitan Andrei Sheptytsky, a traditional pilgrimage to the village of Prylbychi, the Sheptytskys’ family nest, took place.

The pilgrimage began with a memorial service near the chapel-tomb of the Sheptytsky family.  The prayer was led by Metropolitan Ihor of Lviv.

The prayer continued with the Hierarchical Liturgy, presided over by Bishop Ihor in cooperation with other bishops and clergy.  Bishop Yosyf Milian, Auxiliary Bishop of the Kyiv Archeparchy of the UGCC, addressed the faithful with a sermon.

During the sermon, the bishop stressed the importance of the ability to combine the realization of one’s potential, which the Lord gives us, with the call of Christ to renounce everything we have and follow Him.  In this way, he believes, the Lord teaches us to conquer the world and renounce it at the same time.

The preacher emphasized that when the Lord calls a person after Him, He gives him enough examples through which he could enter his own Golgotha.  Bishop Yosyf noted that this is exactly how the righteous Metropolitan Andrei Sheptytsky, whose birthday we celebrate today, was able to fully respond to God’s call.

“Today we speak of Andrei Sheptytsky as a great metropolitan, with a deep soul, who knew and had the courage to speak the word of truth in the world of that time.  He became great because he wanted to serve others: God, the Church and the nation.  He renounced the world in order to serve it, ” said the Auxiliary Bishop of the Kyiv Archeparchy.”

Then the premiere of the new documentary “Andrei Sheptytsky: Relevant” took place in the courtyard of the church.  The author of the film is Mykhailo Perun, associate professor of theology department at UCU, head of the Andrei Sheptytsky Foundation, doctor of social communications, researcher of the figure of Metropolitan Andrei, founder of the Spiritual Music of Ukraine series.

The event was broadcast on the YouTube channel of “Zhyve Television.”

Відбулася традиційна проща до Прилбич – родинного гнізда Шептицьких

Середа, 29 липня 2020

Сьогодні, 29 липня, у день 155-ї річниці від дня народження праведного митрополита Андрея Шептицького, відбулася традиційна проща до села Прилбичі – родинного гнізда Шептицьких.

Проща розпочалася панахидою біля каплиці-усипальниці родини Шептицьких. Моління очолив митрополит Львівський Ігор.

Продовжилася молитва Архиєрейською Літургією, яку також очолив владика Ігор у співслужінні з іншими єпископами та духовенством. З проповіддю до вірних звернувся владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ.

Під час проповіді архиєрей наголосив на важливості вміння поєднувати реалізацію свого потенціалу, який нам закладає Господь, із закликом Христа зректися всього, що маємо, і йти за Ним. У такий спосіб, на його переконання, Господь вчить нас алогічності: водночас здобувати світ і зрікатися його. Єпископ наголосив, що це своєрідна лагідна пропозиція від Бога людині – іти на власну Голготу.

Проповідник наголосив, що коли Господь кличе за собою людину, то дає їй достатньо прикладів, через які вона могла б зайти на власну Голготу. Владика Йосиф зауважив, що саме так вповні відгукуватися на заклик Бога вмів праведний митрополит Андрей Шептицький, ювілей від дня народження якого ми сьогодні святкуємо.

«Сто п’ятдесят п’ять років тому в цьому селі на Яворівщині народився син, якого згодом назвуть Андреєм. Він був одним із нас, проте вмів до глибини своєї душі почути поклик Бога, іти за Ним. Коли говоримо про реалізацію своїх можливостей, то працюємо над тим, щоб засвідчити, що ми є великі. Сьогодні ми говоримо про Андрея Шептицького як про великого митрополита, з глибокою душою, який вмів і мав відвагу сказати слово правди в тодішньому світі. Він став великим, бо хотів служити іншим: Богові, Церкві і народу. Він зрікся світу, щоб служити світові», – наголосив єпископ-помічник Київської архиєпархії».

Після Літургії з подячним словом звернувся о. Андрій Стадницький, адміністратор храму Собору Пресвятої Богородиці у с. Прилбичі.

Відтак на подвір’ї храму відбулася прем’єра нового документального фільму “Андрей Шептицький: актуально”. Автором фільму став Михайло Перун, доцент кафедри богослов’я УКУ, керівник Фундації “Андрей”, доктор наук соціальних комунікацій, дослідник постаті митрополита Андрея, засновник серії «Духовна музика України».

Захід транслювався на ютуб-каналі «Живого Телебачення».